Rozdíly mezi opalovacími krémy SPF 30 a 50: Kompletní průvodce

Rozdíly mezi opalovacími krémy SPF 30 a 50: Kompletní průvodce

Co přesně SPF znamená a jak funguje?

Okolo ochrany proti slunci se točí mnoho mýtů a polopravd. SPF, neboli Sun Protection Factor, je číslo, které nám dává představu o tom, jak efektivně opalovací krém chrání kůži před UVB zářením, které způsobuje spálení kůže. Není to ale jen o čísle. Princip SPF je jednoduchý - vyšší číslo znamená teoreticky delší dobu, po kterou můžete zůstat na slunci bez rizika spálení. Ale jak to funguje v praxi?

Jednoduše řečeno, pokud by vaše kůže za normálních okolností začala červenat po 10 minutách bez ochrany, použitím SPF 30 byste teoreticky měli být chráněni 30krát déle, tedy 300 minut. U SPF 50 by to bylo 500 minut. Ale pozor, je to velmi zjednodušený výklad a reality je složitější.

Ochrana proti UVA a UVB záření

Ochrana před sluncem není jen o UVB záření. UVA záření proniká do pokožky hlouběji a může způsobovat předčasné stárnutí a dokonce i rakovinu kůže. Důležité je tedy vybírat opalovací krémy, které nabízejí širokospektrální ochranu, tedy ochranu jak proti UVA, tak UVB záření.

Jak je důležité podotknout, American Academy of Dermatologists doporučuje používat opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším pro efektivní ochranu proti UVA a UVB záření.

Jaký je tedy skutečný rozdíl mezi SPF 30 a 50?

Na papíře se může zdát rozdíl mezi SPF 30 a SPF 50 veliký, ale v realitě je to jemnější. SPF 30 blokuje přibližně 97% UVB záření, zatímco SPF 50 blokuje asi 98%. To znamená, že rozdíl v ochraně je méně než 1%. Z tohoto pohledu může být lákavé říct, že vyšší SPF není nutné. Ale není to tak úplně pravda.

Je důležité si uvědomit, že nikdo z nás neaplikuje opalovací krém dokonale. V reálném životě tendujeme k tomu používat méně krému, než je doporučeno, a neobnovujeme ochranu tak často, jak bychom měli. V těchto případech může vyšší SPF poskytnout lepší rezervu ochrany.

Tipy pro správnou aplikaci opalovacího krému

Aplikace opalovacího krému je umění samo o sobě. Zde je několik tipů, jak to dělat správně:

  1. Vždy aplikujte dostatečné množství - odborníci doporučují asi 30 ml pro celé tělo.
  2. Nezapomeňte na obličej, uši, krk a nohy.
  3. Opalovací krém nanášejte 15-30 minut před vystavením slunci, aby se mohl dobře vstřebat.
  4. Obnovujte aplikaci každé dvě hodiny a po každém koupání nebo intenzivním pocení.

Mýty o SPF

I když se v posledních letech rozšířila spousta informací o ochraně proti slunci, stále existují mýty, které je potřeba vyvrátit. Jeden z nich je například to, že „vyšší SPF automaticky znamená lepší ochranu“. Jak jsme si již vysvětlili, realita je složitější a ne vždy je vyšší číslo synonymem lepší ochrany. Další mýtus je, že „v zimě nebo za oblačna není opalovací krém potřeba“. UVA a UVB záření je přítomné i za méně slunečných dnů a jeho negativní účinky na kůži se mohou kumulovat.

Závěr

Výběr mezi SPF 30 a SPF 50 by neměl být založen pouze na čísle. Je důležité hledat kvalitní širokospektrální opalovací krémy, učit se správně je aplikovat a aktualizovat naše vědomosti o ochraně proti slunci. Pamětněte, že správná ochrana může nutně neznamenat hledání nejvyššího možného SPF, ale najít ten, který bude pro vaši pleť a vaše aktivity nejvhodnější. Chraňte svou pleť, chraňte své zdraví.

Komentáře
Napsat komentář